Portakal Aromalı Sünger Tatlısı

Sünger tatlısı hafif bir tatlıdır.Şırnakta görev yaparken tanıştığım arkadaşım Ayşe yapardı,malum şırnak küçük olduğu için tatlılarımızı kendimiz yapardık (yani pastaneler lüks tü ) akşamları biraraya geldiğimizde  15 dak. ayşeciğimin bize yaptığı bu lezzet ötesi tarifi sizlerle paylaşmak istedim .Umarım denersiniz yorumlarınızı beklerim!!. Arzuya göre sade de yapabilirsiniz.

MALZEMELER : 9 KAŞIK ŞEKER  – 2 KAŞIK YOĞURT  –  3 YUMURTA – 9 KAŞIK UN – 1 PAKET KABARTMA TOZU  – 1 PAKET VANİLYA – 1 PORTAKAL KABUĞU RENDESİ

 

YAPILIŞI : Yukarıda yazdığım malzemeler çırpılır  ,portakal kabuğu rendelenir , yağlanmış 26 cm çapındaki tepsiye dökülür ,önceden ıstılmış fırında pişirilir. Fırından çıkarttığımız tatlıya 5 yerine çatal batırılır 3 dak kadar sonra şerbeti dökülür .

ŞERBETİ : 3 Bardak su  – 2 Bardak tozşeker   karışımı kaynatılmadan şeker eritilir sıcak tatlıya dökülür. Soğuyan tatlıya 1 bardak süt ile çırptığımız  kremşanti ile kaplanır . AFİYET OLSUN..

2 comments

  1. ayseunluturk says:

    emeğinize sağlık ümmühan hanım.dün akşam denedim verdiğiniz tarifi çok güzel ve hafif bir tatlı oldu.yalnız ben şerbetini yaparken 3 bardak suyun 2 bardağını portakal suyu olarak ekledim 1 bardagını su ekledim portakal aroması biraz daha fazla oldu.aromayı fazla sevenler bu şekildede deneyebilirler.teşekkürler

Bir Cevap Yazın