Reklam Alanı

postheadericon Nohut Suyundan Yoğurt Mayası

Uzun süredir okuduğum ve izlediğim kadarıyla (Bilgi için bakınız) marketlerde satılan hazır yoğurtların hazırlanışı ile ilgili kafamda tereddütler oluşmuştu. Bu yüzden marketlerde veya mandıralarda satılan yoğurtlardan dayanma süresi az olan ve Paynir kalıbı kıvamında değil çabuk ekşiyenlerini tercih ediyordum (daha doğal ve katkısız olduğuna inandığım için) Bu konuya kızımız Zeynep Hümeyra doğduktan sonra daha çok dikkat etmeye başlamıştım.

Tam da bugünlerde televizyon programlarında hazır yoğurt mayası kullanmadan! doğal ev yoğuğrdu yapmanın yollarından bahsedildiğini duydum ve internette bir araştırma yaptıktan sonra Yoğurdun Toprakla bile mayalanabileceğini gördüm (bakınız). Bu mayalama yöntemleri (Karınca yuvasının ağzındaki yoprak, İlk bahar yağmuru, Haşlanıp bekletilmiş Nohut suyu) içerisinde bana enkolay olanı Nohut suyu geldi ve denemeye karar verdim.

Mahallemize gelen sütçüden (tanıdık ve güvenilir olmasında fayda var) aldığım sütle dopdoğal yoğurt elde etme macerasına başladım.

Nohutla Yoğurt Mayalama Tarifi:

MALZEMELER:

1 kase nohut

1 bardak süt

YAPILIŞI:

Nohutları suda bekletip haşlayarak 2-3 gün mutfakta bekletip suyunun hafif köpüklenip ekşimesini bekliyoruz. Sonra 1 bardak  veya daha fazla sütü (pastörize hazır süt tavsiye etmem zira amacımız tamamen katkısız olması) mayalanacak kıvama kadar ısıtıyoruz. Parmağımızı yakmayacak ısıda olması gerekli. İçine bir iki tatlı kaşığı nohut suyunu ilave edip karıştırıyoruz.  sütü sarıp mayalanıncaya kadar bekletiyoruz. benimkinin mayalanması 2 gün kadar sürdü, süre değişebilir. Arada bir kontrol edip eğer hala mayalanmadıysa sütü biraz ısıtıp (ben bunu mikrodalgada 40 saniye kadar ısıtarak yaptım) tekrar sarıyoruz. Bulunduğu ortamın ılık olmasında fayda var.

Bu kadar uğraşın sonunda elde ettiğim doğal yoğurdu görünce tüm zahmetlere değdiğini gördüm. Bu yoğurdu Maya olarak kullanmak üzere dolaba kaldırdım. Bugün de bu maya ile yoğut mayalamak (memleketin tabiriyle “Yoğurt Çalmak”) nasip oldu. Sonucunu daha sonra sizinle paylaşırız inşallah.

Pastörize edilmiş, içindeki faydalı birtakım bakterilerden arındırılmış, bozulmasın diye Jelatin katılmış, uzun süre dayansın diye antibiyotik eklenmiş, yağı tamamen alındığı için yağlı olsun diye içine bitkisel yağ katılmış, Kaymak yerine sütle karıştırılmış margarin dökülmüş Market Yoğurtlarından kurtulmak için siz de deneyin. Size de kolay gelsin, Afiyet olsun.

Elif Betül

Cevapla

Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

Instagram’da Yeşil Salata
Facebook’ta Yeşil Salata

En İyi Tarif Blogları
Reklam
Ziyaretçi Defteri
Reklam Alanı
Yemek tarifleri Yemek tarifleri